Čo potrebujeme?

Antibakteriálne mydlo napr. PROTEX, prírodné morskú soľ-najlepšie je soľ z mŕtveho mora, bylinkové čaje z Nechtíka lekárskeho, Repík alebo Harmančeka, vatové tyčinky, gázu alebo vatové tampóny na odličovanie ktoré nepúšťa chĺpky a vždy čistý uterák.

čistenie:
Najskôr si pred akýmkoľvek kontaktom s piercingom dôkladne umyte ruky mydlom.

Jednotlivé prípravky - postup:

Antibacteriální mydlo: Navlhčite piercing a okolie vlažnou vodou (nie horúcou!) Nechajte chvíľku odmočiť (cca 2 min.) Potom jemne a dôsledne navlhčenou vatovou tyčinkou odstráňte všetky chrasty a nečistoty zo šperku a okolia.
Ak tento krok zanedbáte, čistenie môže byť viac bolestivé a predlžujete si tým dĺžku hojenia.

Pri manipuaci môžu chrasty (krusty) vpich a okolie poškodiť. Preto je tiež dôležité s piercingom nikdy nehýbať za sucha, pokiaľ je to pre vás nevyhnutné tak až po odmočení a odstránenie chrást.

Ďalej si vytvorte penu z mydla a naneste k vpichuje, nechajte minútku pôsobiť a dôkladne opláchnite vlažnou vodou.
Mydlo nesmie zostať v rane! Mohlo by piercing podráždiť. Jemne osušte čistým uterákom a prelepte.

 

Bylinné obklady:

z Nechtíka lekárskeho, repíka alebo Harmančeka.
Vami vybrané bylinky (lepšie sú sypané) zalejeme vriacou vodou, necháme vylúhovať, asi po 10.minutách vyberieme bylinky (čajový sáčok) a necháme vychladnúť.
Namočte vatový tampón (nemal by púšťať chĺpky) alebo gázu do roztoku a priložte na ranu.

Nešetrite, aby sa nečistoty odmocil, je potreba pomerne dosť mokro. Po cca 3-5.minutách obklad zložte a rovnako ako u predošlého postupu očistite vatovými tyčinkami. Vezmite si čistý tampón alebo gázu namočte znovu do odvaru, priložte na pupok a nechajte pôsobiť ďalších 2-3 minutky.Sundejte, jemne osušte, prelepte -NEOPLACHUJTE!
U harmančeka pozor na alergiu.

Oba tieto roztoky je možné preliať do uzatvárateľné fľaštičky, ktorú môžete brať sebou kamkoľvek a v prípade potreby piercing vyčistiť. Každý deň je nutné urobiť čerstvý roztok.

Nemusíte používať všetky prípravky, ktoré tu uvádzame.
Je dobré vyskúšať na čo vaše telo dobre reaguje a podľa toho si vytvoriť vlastný denný režim čistenia.
Prípravky môžete kombinovať.

Mydlo vždy keď sa budete sprchovať, roztok soli keď je málo času a obklad z byliniek keď sa nechce do sprchy alebo to podmienky nedovoľujú.

Piercing čistite sprvu 2-3x denne - menej časté čistenie môže spôsobiť infekciu, nadmerné zase okolia piercingu zbytočne
vysuší a podráždi.
Po 3-4 týždňoch, ak je všetko v poriadku môžeme počet čistenia upraviť na 1-2x denne alebo podľa potreby.
 

Čo nerobiť!

V žiadnom prípade nepoužívajte na čistenie piercingu iné veci ako tu uvádzame, všetko máme vyskúšané a pokiaľ k čisteniu pristupujete zodpovedne, je to naozaj dostačujúce.
Ak máte dobrú skúsenosť s niečím iným ako tu uvádzame, prekonzultujte to so svojím piercer.


Nepoužívajte:

Framykoin alebo iné antibiotiká (používajú sa až v krajných prípadoch, ak sa používajú nárazovo a nepravidelne, stráca účinok)
Lieh alebo iné agresívne deinfekce, ktoré zbytočne podráždi a vysuší piercing.


Na čo dávať pozor:

  • Zabráňte tesnému kontaktu oblečenia, vlasov s piercingom a okolie.
  • V mieste piercingu je tiež nutné vyhnúť sa kontaktu so slinami alebo inými telesnými tekutinami a kozmetickými či inými prípravkami.
  • Vyvarujte sa návštev bazénov, rybníkov, solárií, sauny a to po celú dobu hojenia.
  • More je dobré? Áno, ale až v konečnej fáze hojenia.
  • Tiež si čas od času si skontrolujte, či máte dostatočne utiahnuté guličky.
  • Závit je pravotočivý a nezabudnite si pred kontaktom umyť ruky.
  • Normálne piercing pár týždňov môže byť citlivý a svrbieť
  • Koža v okolí môže byť ľahko červenkastá.
  • U obočia a pupku sa môže šperk vychýliť z pôvodnej polohy, pretože Vaše telo má tendenciu prispôsobiť si polohu šperku tak, aby mu bolo čo najmenej na obtiaž.

 

Ako spoznať infikovaný piercing?

Koža v okolí je silne zapálená Hnisavý výtok, žltý až zelenkastý Silná šklbavá a hrdzavá bolesť čo robiť Šperk v žiadnom prípade nevyberajte! Okamžite kontaktujte svojho piercera! V prípade akéhokoľvek problému či otázky, kontaktujte prosím naše štúdio alebo piercera, radi Vám pomôžeme a poradíme.

Ak sa Vám niečo nazdá ,, nehanbite sa ,, je lepšie 5x zavolať a uistiť sa že je všetko v poriadku, než prísť na poslednú chvíľu, keď už je väčšinou neskoro a všetky snaha a rady k ničomu.

Majte na pamäti, že teraz už máte Všetko vo vlastných rukách :)