Nastreľovanie náušníc je určené pre každého bez rozdielu na vek a pohlavie.
U detí je vhodné nastrelenie po 6 mesiaci veku a neskor, je jedno či sa ako rodičia rozhodneme pre náušničky v 4 alebo 19 mesiacoch či v 2 rokoch, alebo s príchodom puberty.

Odporúča sa prihliadať k momentálnemu obdobiiu. Nevhodné je napríklad obdobím separácie.

Úzkosť je normálna fáza vývoja dieťaťa. Prejavuje sa väčšinou plačom a rozrušením, a to vo chvíli, keď je dieťa oddelené od matky alebo sa nachádza v cudzom prostredí či medzi neznámymi ludmi.

Nastreleniu náušničky sa určite nemusíme obávať. Na nastreľovanie berieme so sebou dobrú náladu, nemáte sa čoho obávať. Nieje to nejaký veľký zákrok, dalo by sa prirovnať k očkovaniu. Hlavne nezabúdajte, že dieťa vždy vycíti, či sme nervózne či v strese!

Deti, ktorée sa rozplačú, sú bežne k utíšené do 3 minút. Doba utišenia sa odvíja od schopnosti matky dieťa zaujať, zabaviť a odviesť pozornosť.

 

Ako nastrelením prebieha?

Samotné nastrelenie prebieha za prítomnosti rodičov, čo považujeme za samozrejmé. Matka si posadí slečnu na kolená. Po dezinfekcii ušných lalôčikov, sa vymeriame a špeciálnou fixkou naznačí miesto, kde bude umiestená dierk.

K naznačeniu dierok je vhodné mať so sebou obľúbenú hračku, ktorou odvádzame pozornosť od značením a hlavne od fixky, ktora je samozrejme v tú chvíľu najzaujímavejším predmetom na svete :-) Po tom čo sa s rodičmi zhodneme o vhodnosti umiestenia dierok, pristúpime k ich nastreleniu.

Dieťa stále sedí na kolenách rodiča. Fixujeme iba ruky (ak je to nutné) a pridržíte hlavičku. Deti sa väčšinou rozplačú, že ich matka drží v nehybnosti, mnohokrát potom ani nevedia, že sa nastrelenie už uskutočnilo. Postupne sa nástrel jedna náušnička a potom sa ihneď prístup k nastreleniu druhej náušničky.

Pokiaľ dieťa plače, utíšim ho až po nastrelení druhej náušničky. Akonáhle odvedieme pozornosť diéťaťa či ho inak rozptýlime, prestáva okamžite plakať. Je vhodné mať
so sebou čaj, aby sme dieťaťu mohla dať napiť. K utešovaniu je úplne nevhodné dávať dieťaťu prsník. Kojenie je pre dieťa predovšetkým strava a nie tíšiaci prostriedok.